Background

Hizmetlerimiz

Ters Ozmoz Sistemleri

Ters Ozmoz Sistemleri

“Ters osmos teknolojisi”, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirerek basınç altındaki suyu itmek suretiyle iyonların büyük bir çoğunluğunu sudan uzaklaştırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Yarı geçirgen bir membranın besleme kısmında verilen yüksek basınçlı su, membran sargısı içinde ilerlemeye başlar. Membran üzerinde bulunan ve membranın iki tarafında basınç farkı oluşmasını sağlayan conta sayesinde, membran sargısı içerisinde ilerleyen su içinde barındırdığı çoğu iyonları ve diğer unsurlarından ayrılarak membran duvarlarından geçmeye zorlanır. Membran besleme kısmındaki yüksek basınç nedeniyle su molekülleri; membranın çok küçük çaptaki iyonlarının geçişine izin veren özel yapısı sayesinde az basınçlı ortama doğru harekete başlar ve kirletici unsurlarından büyük ölçüde ayrılır. Ortalama olarak bir membranın metal tuzlarını ayırma yeteneği %97-99 ve kalsiyum karbonat (sertlik) ayırma yeteneği ise % 95 civarındadır.

Membranın su içerisinden ayırmış olduğu metal tuzlarının ve diğer unsurların membrandan uzaklaştırılması (yıkama-flushing) için membran sarımları içerisinde devamlı bir su akışı vardır ve bu su dışarı deşarj edilir. Cihazdan atılan bu su “atık ya da drain” olarak adlandırılır.